Unit 4 Test Review Day 2

Unit 4 Test Review Day 2

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

6th Grade - University

20 Qs

Rate and Unit Rate Quiz

Rate and Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Solve Problems With Unit Rates

Solve Problems With Unit Rates

6th Grade

17 Qs

Ratios Unit Rate Better Buy Review

Ratios Unit Rate Better Buy Review

6th Grade - University

13 Qs

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Unit 4 Test Review Day 2

Unit 4 Test Review Day 2

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Vivian Nguyen

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.

Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Daisy

Kraft

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Coach Becker needs to buy new basketballs for gym class. This table shows the total cost of different numbers of basketballs. What is the cost per basketball?
$5
$9
$13
$27

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 12-ounce bottle of shampoo lasts Enrique 16 weeks. How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?
24 Weeks
24-ounce bottle
10.6 Weeks
10.6-ounce bottle

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Cats to Turtles
Dogs to all animals
dogs to cats
turtles to all animals

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Liberty Middle School has 1225 total students.  52% of the students are girls.  How many BOYS go to Liberty Middle School?
538 boys
588 boys
637 boys
1173 boys

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?