Unit 4 Test Review Day 2

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Vivian Nguyen
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.
Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Solve Unit Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Solve Problems With Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratios Unit Rate Better Buy Review

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
15 questions
RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade