Unit 3 Practice Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Emily Booth
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
An elevator travels 310 feet in 10 seconds. At that speed, how far can this elevator travel in 12 seconds?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Han earns $33.00 for babysitting 4 hours. At this rate, how much will he earn if he babysits for 7 hours?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
The cost of 5 cans of dog food is $4.35. At this price, how much do 11 cans of dog food cost?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A restaurant has 26 tables in its dining room. It takes the waitstaff 10 minutes to clear and set 4 tables. At this rate, how long will it take the waitstaff to clear and set all the tables in the dining room?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Clare says, "This classroom is 11 meters long. A meter is longer than a yard, so if I measure the length of this classroom in yards, I will get less than 11 yards." Do you agree with Clare? Why or why not?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.2.MD.A.2
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Mai and Priya were on scooters. Mai traveled 15 meters in 6 seconds. Priya travels 22 meters in 10 seconds. Who was moving faster? Prove it by finding each unit rate.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Which store offers the best deal?
Store X: 4 cans for $2.48
Store Y: 5 cans for $3.00
Store Z: 59 cents per can
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
7 questions
U3L5 Comparing Speeds and Prices Practice

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Real-Life Metric Conversions for Grade 5 Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Proportions - Scaling Up and Scaling Down

Quiz
•
6th Grade
12 questions
6.4H Convert Measurements

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade