Mathematics Quiz

Mathematics Quiz

6th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Unit Review

Ratio Unit Review

6th Grade

18 Qs

Unit Rate and Measurement conversion

Unit Rate and Measurement conversion

6th Grade

18 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

6th - 8th Grade

19 Qs

Ratios and unit rates

Ratios and unit rates

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Mathematics Quiz

Mathematics Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 5.NBT.B.6

+8

Standards-aligned

Created by

Cyrille Mae Rosales

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

An amusement park had 3200 customers over 4 days. Average customers coming per day is _________.

800

750

850

900

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

10 gallons of gasoline costs $30. The cost of gasoline per gallon is _________ and gallons of gasoline per dollar are _________.

3

0.33

2.5

0.4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Jake bought 2 packets of bread for 3 dollars. The cost of each packet of bread is _________ dollars.

1.5

2

1

0.5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A cleaning service charges $1000 for cleaning 20 offices. Cost for cleaning one office is _________.

50

60

70

80

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Given that there are equal numbers of oranges in each bag. If there are 320 oranges in 4 bags. Then there are _________ oranges in one bag.

80

70

90

100

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A baker can bake 12 cakes every 45 minutes. The average cake baked every hour is _________.

16 cakes

15 cakes

14 cakes

13 cakes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If the cost of printing 100 pages in a shop is $2, the cost of printing 200 pages is _________.

$4

$3

$5

$6

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?