End of Unit 2 Review

End of Unit 2 Review

6th Grade

40 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Bài ôn tập giữa kì toán 6 CD

Bài ôn tập giữa kì toán 6 CD

6th Grade

35 Qs

Kuiz Matematik Sempena Kemerdekaan

Kuiz Matematik Sempena Kemerdekaan

KG - University

41 Qs

enteros1

enteros1

6th Grade

40 Qs

Unit 6 Review

Unit 6 Review

6th Grade

41 Qs

ÔN TẬP VĂN HỌC TRUNG ĐẠI VIỆT NAM

ÔN TẬP VĂN HỌC TRUNG ĐẠI VIỆT NAM

KG - Professional Development

35 Qs

Unit 9 Sequences _G6

Unit 9 Sequences _G6

6th Grade

44 Qs

Wilberforce Maths GCSE Paper 1 Revision

Wilberforce Maths GCSE Paper 1 Revision

KG - 12th Grade

40 Qs

Latihan PAS I Matematika Kelas 6

Latihan PAS I Matematika Kelas 6

6th Grade

35 Qs

End of Unit 2 Review

End of Unit 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 3.NF.A.1, 7.RP.A.2B

+6

Standards-aligned

Created by

Ashley Klei

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

40 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Unit Rate compares to ....

1

dogs

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The ratio of pizza to people is 9 : 3.

Find the Unit Rate

​ (a)   pizzas per​ (b)   person

3
1
12
4
6
2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$12 for 3 drinks

What is the unit rate?

​$ (a)   per ​ (b)   drink

4
1
2
8
16

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

20 candies for 4 kids

What is the unit rate?

​ (a)   candies per ​ (b)   kid

5
1
10
2
25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To find unit rate I should....

add

divide

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

LABELLING QUESTION

1 min • 1 pt

Put the correct math for the table

a
5
4
1
2

Tags

CCSS.5.OA.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What do I multiply by in the table?

5

7

4

2

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?