Unit Pricing Quiz

Unit Pricing Quiz

6th - 8th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Candy Quiz

Candy Quiz

4th - 12th Grade

10 Qs

Measurement Mystery

Measurement Mystery

4th - 8th Grade

11 Qs

Ratio Graphs

Ratio Graphs

6th Grade

10 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

4th - 6th Grade

10 Qs

9.4✅7R HW Proportional Relationships L1-4

9.4✅7R HW Proportional Relationships L1-4

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

12 Qs

Measurement Conversions 6.RP.3

Measurement Conversions 6.RP.3

6th Grade

12 Qs

Best Buy

Best Buy

7th Grade

10 Qs

Unit Pricing Quiz

Unit Pricing Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 5.MD.B.2

+1

Standards-aligned

Created by

Mary Mittner

Used 1+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MATCH QUESTION

10 mins • 1 pt

Match the following items with their unit prices:

$3 per pound

20 ounces of grapes for $5.00

$0.80 per ounce

10 ounces of almonds for $8.00

$5 per pound

$10 for 2 pounds of dog food

$5 per pound

$12 for 4 pounds of apples

$0.25 per ounce

$20 for 5 pounds of chicken

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Unit price is the amount the smallest, or one, unit of something costs

Media Image
Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The total number of ounces of the sauce is....

24

$2.50

$0.10

Tags

CCSS.5.MD.B.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The cost of each ounce of this jar's sauce is....

24

$2.50

$0.10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

To calculate the unit price of ketchup, somebody had to

divide the total cost by the total number of ounces.

divide the total number of ounces by the total cost.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better value? 2 liters of Milk at $3.80, or; 1.5 liters of Milk at $3.00

2 liters of milk

1.5 liters of milk

they are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Unit pricing is a way to compare the prices of different brands and sizes of a product by showing the cost per standard unit of measurement.

True

False

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

the cost for one item

Variable

Unit Price

Coefficient

Ratio

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

"Downsizing" or "Shrinkflation" is when the manufacturer keeps the price the same, but makes the package

larger

smaller

more attractive

Tags

CCSS.6.RP.A.3B