Unit Pricing Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Mary Mittner
Used 1+ times
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MATCH QUESTION
10 mins • 1 pt
Match the following items with their unit prices:
$3 per pound
20 ounces of grapes for $5.00
$0.80 per ounce
10 ounces of almonds for $8.00
$5 per pound
$10 for 2 pounds of dog food
$5 per pound
$12 for 4 pounds of apples
$0.25 per ounce
$20 for 5 pounds of chicken
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Unit price is the amount the smallest, or one, unit of something costs
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total number of ounces of the sauce is....
24
$2.50
$0.10
Tags
CCSS.5.MD.B.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The cost of each ounce of this jar's sauce is....
24
$2.50
$0.10
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To calculate the unit price of ketchup, somebody had to
divide the total cost by the total number of ounces.
divide the total number of ounces by the total cost.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better value? 2 liters of Milk at $3.80, or; 1.5 liters of Milk at $3.00
2 liters of milk
1.5 liters of milk
they are the same
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Unit pricing is a way to compare the prices of different brands and sizes of a product by showing the cost per standard unit of measurement.
True
False
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
the cost for one item
Variable
Unit Price
Coefficient
Ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
"Downsizing" or "Shrinkflation" is when the manufacturer keeps the price the same, but makes the package
larger
smaller
more attractive
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Similar Resources on Wayground
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Better Buy!

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Between Measurement Systems

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rational Decimals: Add and Subtract with Real-Life Scenarios

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Ratios, Rates, Proportions, Slope

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios, Rates, and Percents

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Unit Rate - Let's Make a Deal

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade