Benjamin bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Benjamin spend?
6.NO.O.3 - Applications with Decimal Operations

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Easy
Evan Kritzberger
Used 1+ times
FREE Resource
24 questions
Show all answers
1.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mathematical Equivalence
ON
2.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
The book store is having a sale on bookmarks. Each bookmark is on sale for $0.84. Each student in Ms. Duke's class decides to buy a bookmark. If there are 23 students in Ms. Duke's class, how much will the class spend on the bookmarks?
Mathematical Equivalence
ON
3.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Ten members of the Science Club went to a history museum. It costs $7.25 for each person. If 90 members went to the museum, how much would the total cost be?
Mathematical Equivalence
ON
4.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Joe pays $1.63 for a cappuccino on days he's running late to work. One week he was running late on Tuesday, Thursday, and Friday. How much did he spend on cappuccinos that week?
Mathematical Equivalence
ON
5.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kathy earns $6.50 per hour at her baby-sitting job. On Sunday, she worked 7 hours. How much money did she make?
Mathematical Equivalence
ON
6.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
If Red River Community College has 20,000 students, and Missouri Tech has 0.2 as many students, how many students are there at Missouri Tech?
Mathematical Equivalence
ON
7.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A tissue box is 12.02 centimeters in width. What would the width be of 13 tissue boxes on a shelf?
Mathematical Equivalence
ON
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Multiplying and Dividing Fractions

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Go Math 5th Grade Chapter 2

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Rates and Proportions Study Guide

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
คูณทศนิยม

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Add & Subtract Decimals Word Problems

Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Rate of Pay

Quiz
•
4th - 9th Grade
20 questions
Two-step equation word problems (Write and Solve)

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Multiply and Divide Integers Word Problems

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade