Unit 4 Lessons 1-5

Unit 4 Lessons 1-5

9th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Algebra 1 | Unit 4 | Lesson 1: Describing and Graphing Situations | Practice Problems

Algebra 1 | Unit 4 | Lesson 1: Describing and Graphing Situations | Practice Problems

6th Grade - University

9 Qs

Linear and Exponential Functions From Tables

Linear and Exponential Functions From Tables

9th Grade

10 Qs

Parent Functions

Parent Functions

9th Grade

12 Qs

Functions

Functions

9th Grade

10 Qs

Function Notation and Tables

Function Notation and Tables

9th Grade - University

14 Qs

Function Notation Practice

Function Notation Practice

8th - 10th Grade

11 Qs

Algebra 1 GMAS Review Unit 4

Algebra 1 GMAS Review Unit 4

9th - 12th Grade

10 Qs

Writing Equations From A Table & Real-World Situations

Writing Equations From A Table & Real-World Situations

8th - 9th Grade

10 Qs

Unit 4 Lessons 1-5

Unit 4 Lessons 1-5

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Jennifer Walkenbach

Used 14+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

The relationship between the amount of time a car is parked, in hours, and the cost of parking, in dollars, can be described with a function. Which statements about the function are true? Select all that apply.

The point (3,9) means that it costs $9 to park for 3 hours.

The parking cost is a function of the amount of time a car is parked.

The point (3,9) means that it costs $3 to park for 9 hours.

The cost of parking is the dependent variable

The cost of parking is the independent variable

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The prices of different burgers are shown on this sign.

Based on the information from the menu, is the price of a burger a function of the number of patties?

Yes. There is only one possible price for two patties, which means one output for the same input.

Yes. There are two possible prices for two patties, which means two outputs for the same input.

No. There are two possible prices for two patties, which means two outputs for the same input.

No. There is only one possible price for two patties, which means one output for the same input.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The height of water in a bathtub, w, is a function of time, t. Let P represent this function. Height is measured in inches and time in minutes. Match each statement in function notation with a description.

Media Image
Media Image
Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Function f gives the distance of a dog from a post, in feet, as a function of time, in seconds, since its owner left. Find the value of:

f(20) and f(140)

f(20)=3.1

f(140)=3.5

f(20)=1.5

f(140)=4

f(20)=3.1

f(140)=4

f(20)=1.5

f(140)=3.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Tyler filled up his bathtub, took a bath, and then drained the tub. The function gives the depth of the water, in inches, minutes after Tyler began to fill the bathtub. Choose yes or no to indicate whether the meaning of each statement in this situation is correct.

a. yes

b. yes

c. yes

d. yes

e. yes

a. yes

b. no

c. yes

d. no

e. yes

a. no

b. no

c. yes

d. yes

e. no

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Function gives the temperature, in degrees Celsius, hours after midnight. Match each statement with an equation or expression that represents the statement.

Media Image
Media Image
Media Image

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Match each equation with a description of the function it represents.

Media Image
Media Image
Media Image

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cell phone plan from Company C costs $10 per month, plus $15 per gigabyte for data used.

The plan from Company D costs $80 per month, with unlimited data.

Which is less, C(4) or D(4)?

Which is less, C(5) or D(5)?

C(4), D(5)

D(4), D(5)

C(4), C(5)

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cell phone plan from Company C costs $10 per month, plus $15 per gigabyte for data used.

The plan from Company D costs $80 per month, with unlimited data.

Which graph represents functions and D

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image