Unit 3: Investigating Rate, Ratio and Proportional Reasoning

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Ms. Atkinson
Used 2+ times
FREE Resource
24 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3/4 and 24/32
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
10/12 and 20/32
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of shaded squares to not shaded squares?
10:5
10:6
6:10
10:18
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of 1 gallon of gas if you pay $31.20 for 15 gallons of gas? Hint: What is the unit rate?
$1.95
$0.15
$2.08
$10.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratios and Equivalent Ratios

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents, and Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios and Equivalent Ratios Review

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Ratios & Rates Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
19 questions
Ratios

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rate and Equivalent Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade