Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th - 7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you drove 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the speed in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding the price per item?

Back

Price per item = Total price ÷ Number of items.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a person spends $45 on 5 books, what is the price per book?

Back

$9 per book.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find gallons per hour if a pool is filled with 290 gallons in 10 hours?

Back

Gallons per hour = Total gallons ÷ Total hours = 290 gallons ÷ 10 hours = 29 gallons per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 600 miles in 120 minutes?

Back

5 miles per minute.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?