Decimals

Decimals

5th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication Tables

Multiplication Tables

6th - 7th Grade

10 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

6th Grade

12 Qs

Adding & Subtracting Decimals & Fractions Word Problems

Adding & Subtracting Decimals & Fractions Word Problems

5th Grade

11 Qs

Division with decimals - Word Problems

Division with decimals - Word Problems

5th Grade

10 Qs

5th Grade Envision Topic 2

5th Grade Envision Topic 2

5th Grade

12 Qs

Multiplication & Division of Decimals

Multiplication & Division of Decimals

5th Grade

10 Qs

Fractions as Division

Fractions as Division

5th Grade

10 Qs

Decimals

Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Houssein Eskander

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A zoologist purchased a rectangular field for a new petting zoo in his home town.


· The field is 1.6 miles long.

· The field is 0.9 miles wide.

What is the area of the field purchased for the petting zoo?

0.144 square mile

1.44 square miles

14.4 square miles

144 square miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Alexis drank two bottles of water this morning. One bottle held 12.5 ounces of water. The other bottle held 8.75 ounces of water. She wants to drink at least 32 ounces of water each day. How many more ounces does Alexis need to drink to make her goal?

21.25 ounces

11.75 ounces

11.2 ounces

10.75 ounces

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Each month Mizrahi pays $62.74 for unlimited texts and calls. There is a new wireless company offering monthly plans for $48.50 unlimited texts plus an additional $5.99 for unlimited calls. If Mizrahi switches plans, how much money would she save each month?

$54.49

$18.35

$14.24

$8.25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Alycia has $10 to use for some new school supplies. She wants to buy a binder for $2.79, a package of markers for $1.25 and 2 packs of ink pens for $ 1.96 each. How much change should she get?

2.40

2.04

2

2.01

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Suzy bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin.  How much did she pay for the grapes and the muffins?

$3.24

$7.23
$6.48
$10.72

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Billy buys 4 chairs at a cost of $27.90 each and 2 tables at a cost of $37.95 each.  Find the cost of the chairs and tables.
$111.60
$187.50
$75.90
$167.40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Michelle buys 3 packs of gum for $0.48 per pack, and 4 candy bars for $0.73 per bar. How much money does Michelle spend on the gum and candy bars?
$4.36
$4.51
$8.21
$8.47

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Reggie went to the store. He bought three bags of dog treats for $0.57 each, kitty litter for $2, and four bags of hamster food for $1.38 each. How much money did Reggie give the cashier?
$3.95
$7.43
$9.23
$11.85

Discover more resources for Mathematics