Quarter 1 Review

Quarter 1 Review

6th Grade

26 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fraction and Decimal Word Problems

Fraction and Decimal Word Problems

6th Grade

21 Qs

Lesson 76 Quiz

Lesson 76 Quiz

6th - 8th Grade

21 Qs

Topic 1 review Envision

Topic 1 review Envision

6th Grade

28 Qs

Test Review: Honors Test 3-2

Test Review: Honors Test 3-2

6th - 8th Grade

25 Qs

NJSLA Review Day 2: Ratios, Rates, Percents

NJSLA Review Day 2: Ratios, Rates, Percents

6th Grade

23 Qs

Topic 1 Review

Topic 1 Review

6th Grade

24 Qs

Dividing Fractions

Dividing Fractions

6th Grade

22 Qs

Distance-Time Graphs

Distance-Time Graphs

6th - 8th Grade

23 Qs

Quarter 1 Review

Quarter 1 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

FREE Resource

26 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bakery sells 12 cookies for $24. If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?

$1

$2

$6

$12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A camper has two ropes measuring 4.93 feet and 7.02 feet long, respectively. If the camper lays the two ropes down so that they make one straight line, how many feet long will the line be?

12.13 feet

11.95 feet

2.09 feet

1.42 feet

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Which expression is equivalent to 2 × 2 + 4 × 4 × 4 × 4?

2^2 + 4^4

2^2 × 4^4

6^6

8^6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The ratio of cups of carrots to cups of peas in a vegetable mixture is 4:5. What is the ratio of the number of cups of peas to the total cups of carrots and peas?

A 9:5

B 5:9

C 5:4

D 4:9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a store, 6 pounds of avocados cost $12. Which statement is true?

Half a pound of avocados costs $1.

One pound of avocados costs $1.

The avocados cost $2 per pound.

The avocados cost $6 per pound.

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

The ratio of distance runners to sprinters on a track team is 5:3. How many distance runners and sprinters could be on the track team? Select ALL that apply.

60 distance runners and 36 sprinters

45 distance runners and 21 sprinters

25 distance runners and 9 sprinters

15 distance runners and 9 sprinters

12 distance runners and 5 sprinters

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A sorting machine evenly sorts 40,621 coins into 7 groups. How many coins are in each group?

5,802 coins

5,803 coins

5,821 coins

5,831 coins

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?