A bakery sells 12 cookies for $24. If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?

Quarter 1 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
FREE Resource
26 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$1
$2
$6
$12
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A camper has two ropes measuring 4.93 feet and 7.02 feet long, respectively. If the camper lays the two ropes down so that they make one straight line, how many feet long will the line be?
12.13 feet
11.95 feet
2.09 feet
1.42 feet
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Which expression is equivalent to 2 × 2 + 4 × 4 × 4 × 4?
2^2 + 4^4
2^2 × 4^4
6^6
8^6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratio of cups of carrots to cups of peas in a vegetable mixture is 4:5. What is the ratio of the number of cups of peas to the total cups of carrots and peas?
A 9:5
B 5:9
C 5:4
D 4:9
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At a store, 6 pounds of avocados cost $12. Which statement is true?
Half a pound of avocados costs $1.
One pound of avocados costs $1.
The avocados cost $2 per pound.
The avocados cost $6 per pound.
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratio of distance runners to sprinters on a track team is 5:3. How many distance runners and sprinters could be on the track team? Select ALL that apply.
60 distance runners and 36 sprinters
45 distance runners and 21 sprinters
25 distance runners and 9 sprinters
15 distance runners and 9 sprinters
12 distance runners and 5 sprinters
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A sorting machine evenly sorts 40,621 coins into 7 groups. How many coins are in each group?
5,802 coins
5,803 coins
5,821 coins
5,831 coins
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
22 questions
Station 5 - RP Standards

Quiz
•
6th Grade
30 questions
CASE 1 REVIEW #1

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Fraction and Decimal Word Problems

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Measure of Central Tendency

Quiz
•
6th - 8th Grade
22 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
24 questions
NUMBER SYSTEM EOY REVIEW

Quiz
•
6th Grade
25 questions
Unfair Game

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Dividing Fractions Live Game

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade