Advanced Math Test

Advanced Math Test

6th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 2-Ratios

Unit 2-Ratios

6th Grade

20 Qs

Ratios, Unit Rates, Proportions

Ratios, Unit Rates, Proportions

6th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates 6th Summer

Ratios and Unit Rates 6th Summer

6th Grade

20 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Rates Unit Review

Ratios and Rates Unit Review

6th Grade

21 Qs

Rates Review

Rates Review

6th Grade

18 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th Grade

18 Qs

Ratio Relations Summative Review

Ratio Relations Summative Review

6th Grade

17 Qs

Advanced Math Test

Advanced Math Test

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3C

+2

Standards-aligned

Created by

Chelsea Walker

Used 2+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following are equivalent to the ratio 5 : 2? (Select all that apply)

A. 10 : 4

B. 2 : 5

C. 15 : 6

D. 25 : 10

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is a real-world example of a 3 : 4 ratio?

A. 3 apples to 4 oranges

B. 6 cats to 8 dogs

C. 9 pencils to 12 erasers

D. 12 books to 16 notebooks

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A rectangle has a width-to-length ratio of 2 : 5. If the width is 10 cm, what is the length?

A. 20 cm

B. 25 cm

C. 30 cm

D. 50 cm

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 450 miles using 15 gallons of gas, what is the unit rate in miles per gallon?

25 miles per gallon

30 miles per gallon

35 miles per gallon

40 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 3 notebooks for $6. What is the cost per notebook?

$1

$1.50

$2

$3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following represent an average speed of 60 mph? (Select all that apply)

A car travels 120 miles in 2 hours.

A car travels 300 miles in 5 hours.

A car travels 240 miles in 4 hours.

A car travels 180 miles in 3 hours.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Use a double number line to determine how much 7 pounds of bananas will cost if 1 pound costs $0.80.

$4.60

$5.20

$5.60

$6.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?