Unit 3 Review

Unit 3 Review

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Go Math 5th Grade Chapter 2

Go Math 5th Grade Chapter 2

5th - 6th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Ratio Practice

Ratio Practice

6th Grade

22 Qs

Unit 4 Review

Unit 4 Review

6th - 7th Grade

16 Qs

Ratio, Rate, Proportion, Percent Review

Ratio, Rate, Proportion, Percent Review

6th Grade

15 Qs

Math 6th Grade Ratio/Proportions Review

Math 6th Grade Ratio/Proportions Review

6th Grade

20 Qs

What operation do I choose?

What operation do I choose?

4th - 6th Grade

18 Qs

Math Measurement

Math Measurement

6th Grade - University

20 Qs

Unit 3 Review

Unit 3 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.3B, 5.MD.A.1

+5

Standards-aligned

Created by

Kiara Smith

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bert is at the bakery. He is looking at different types of cakes. He sees one that serves 2 and costs $4.50, another serves 8 and costs $10.00, and another cake that serves 10 and costs $20.00. Which cake is the most expensive per serving?

Serves 2

Serves 8

Serves 10

Help

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The face of each stone on a walkway was shaped like a trapezoid shown below. What is the area of the trapezoid?

28 square inches

66 square inches

132 square inches

264 square inches

Tags

CCSS.6.G.A.1

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Convert the following units using the given conversion factors: 1 mi = 1.6 km ____ mi = 11.62 km

Tags

CCSS.5.MD.A.1

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Convert the following units using the given conversion factors: 1 lb = 0.45 kg 2.5 lb = ____ kg

Tags

CCSS.5.MD.A.1

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

There is a 10% off sale on laptop computers. If someone saves $35 on a laptop, what was its original cost? If you get stuck, consider using the table.

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lulu has to buy paper towels. She can buy 3 rolls for $2.97, 12 rolls for $10.80, or 20 rolls for $18.40. Assuming all the rolls are the same type of paper towel, which is the best deal?

3 rolls for $2.97

12 rolls for $10.80

20 rolls for $18.40

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lewis surveyed 200 people to find out how many of them exercised. He found that 30% did exercise. How many people exercise from Lewis’s survey?

6

600

667

60

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?