Unit 3 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Kiara Smith
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Bert is at the bakery. He is looking at different types of cakes. He sees one that serves 2 and costs $4.50, another serves 8 and costs $10.00, and another cake that serves 10 and costs $20.00. Which cake is the most expensive per serving?
Serves 2
Serves 8
Serves 10
Help
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The face of each stone on a walkway was shaped like a trapezoid shown below. What is the area of the trapezoid?
28 square inches
66 square inches
132 square inches
264 square inches
Tags
CCSS.6.G.A.1
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Convert the following units using the given conversion factors: 1 mi = 1.6 km ____ mi = 11.62 km
Tags
CCSS.5.MD.A.1
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Convert the following units using the given conversion factors: 1 lb = 0.45 kg 2.5 lb = ____ kg
Tags
CCSS.5.MD.A.1
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
There is a 10% off sale on laptop computers. If someone saves $35 on a laptop, what was its original cost? If you get stuck, consider using the table.
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lulu has to buy paper towels. She can buy 3 rolls for $2.97, 12 rolls for $10.80, or 20 rolls for $18.40. Assuming all the rolls are the same type of paper towel, which is the best deal?
3 rolls for $2.97
12 rolls for $10.80
20 rolls for $18.40
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lewis surveyed 200 people to find out how many of them exercised. He found that 30% did exercise. How many people exercise from Lewis’s survey?
6
600
667
60
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratio, Rate, Proportion, Percent Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables And

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
6th Grade Math STAAR Review #2

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Statistical Questions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
Math Measurement

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Percent Proportions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade