Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you buy 4 apples for $2, the unit rate is $2 ÷ 4 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 30 words in 1 minute?
Back
The unit rate is 30 words per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
The unit rate is $8 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
Her unit rate is $6.80 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sargento cheese slices costing $2.48 for 10 slices?
Back
The unit price is $0.248 per slice.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Velveeta cheese slices costing $3.18 for 12 slices?
Back
The unit price is $0.265 per slice.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Complex Fractions

Flashcard
•
KG - 7th Grade
15 questions
Unit Cost

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade