Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Created by

Amirah Little

Mathematics

6th - 8th Grade

2 plays

Medium

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

344  ÷\div  0.04 =

8.6

86

860

8,600

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

975  ÷\div  2.5 =

3.9

390

0.39

30.9

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

65.28÷1.2

54.4

544

50.44

0.544

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

13.23÷0.7

10.1

17.3

18.9

13.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A candy store owner has 8.32 pounds of jelly beans. If she splits the jelly beans into 8 jars, how many pounds of candy will go in each jar?

1.4

1.004

1.04

10.4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 3-pack of boxes of juice costs $1.09. A 12-pack of boxes costs $4.39. A case of 24 boxes costs $8.79. Which is the best buy?

24 pack

12 pack

3 pack

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

2.943 ÷ 2.7

109

1.09

10.9

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?