Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th - 6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the result of 3 x 4.4?

Back

13.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a scientist spends $37.95 on 23 packets of hand wipes, what is the price of each packet?

Back

$1.65

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Rosa and three friends had lunch together. The total bill was $9.20. What was Rosa’s share?

Back

$2.30

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 0.6 x 0.91?

Back

0.546

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 4.34 ÷ 0.2?

Back

21.7

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define a decimal.

Back

A decimal is a fraction whose denominator is a power of ten, represented with a decimal point.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean to multiply decimals?

Back

Multiplying decimals involves multiplying the numbers as if they were whole numbers and then placing the decimal point in the result.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?