Decimal Addition and Subtraction Word Problem Practice

Decimal Addition and Subtraction Word Problem Practice

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MODS 8 & 9  HW#18 - CONVERTING CUSTOMARY UNITS

MODS 8 & 9 HW#18 - CONVERTING CUSTOMARY UNITS

6th Grade

15 Qs

Decimal Word Problems Review

Decimal Word Problems Review

6th Grade - University

20 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Basic Operations Decimal Word Problems

Basic Operations Decimal Word Problems

6th Grade - University

20 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

4th - 6th Grade

10 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th Grade

20 Qs

Unit Rate Conversions

Unit Rate Conversions

6th Grade

20 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

6th Grade

14 Qs

Decimal Addition and Subtraction Word Problem Practice

Decimal Addition and Subtraction Word Problem Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Laura Easley

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 12 pts

Daniel had $6.78. His grandmother gave him $3.14. How much money does Daniel have now?
$9.92
$9.82
$3.64
$9.90

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 12 pts

Jenna ran 3.2 miles. Carter ran 1.44 miles. How much farther did Jenna run? 
1.56 miles 
2.24 miles 
1.84 miles 
1.76 miles 

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 12 pts

Nancy was buying food for her birthday party. She bought a 52.93 oz bag of barbeque chips and a 79.6 oz bag of regular chips. How many ounces did she buy altogether?
132.53 ounces
-33.33 ounces
26.77 ounces
15.47 ounces

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jane subtracted 4 - 1.38 and got the difference of 3.38. Is she correct?

Yes, 4 minus 1 is 3, and the .38 stays the same.

No, you can't subtract 4 - 1.38.

No, she needs to add zeros in her decimal places beside the 4 and regroup.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At the greenhouse, they have a watering can on sale for $13.79. The watering can is normally priced at $15. How much would someone save if they buy it on sale?

$1.21

$28.79

$13.64

$13.94

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jerry bought 6.95 lbs. of cherry and lime jelly beans for his birthday party. If 1.75 lbs. were cherry flavor, how many pounds were lime flavor?

5.2 lbs.

8.7 lbs.

9.7 lbs.

5.02 lbs.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A weatherman was measuring the amount of rain two cities received over a week. City A received 3.74 inches while City B received 9.8 inches. What was the total amount of rain for the two cities?

13.54 inches

6.06 inches

7 days

13.54 rains

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?