Calculating Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Wayground Content
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 40 jumps in 4 minutes, the unit rate is 40 jumps ÷ 4 minutes = 10 jumps per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 25 pens cost $1.00, what is the unit rate per pen?
Back
$0.04 per pen.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jack jumps 40 times in 4 minutes, how many times does he jump in 1 minute?
Back
10 jumps per minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate for time spent watching videos?
Back
Divide the total time by the number of videos. For example, if it takes 24 minutes to watch 4 videos, the unit rate is 24 minutes ÷ 4 videos = 6 minutes per video.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 2 blue chairs for $22.78, what is the unit price per chair?
Back
$11.39 per chair.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 red chairs cost $67.80, what is the unit price per chair?
Back
$11.30 per chair.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math 6 - Lesson 5.5 Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math 6 - Lesson 5.5 Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate & Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade