Math 180 Rates and Ratios B2

Math 180 Rates and Ratios B2

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Simplifying Expressions Word Problems

Simplifying Expressions Word Problems

7th Grade - University

16 Qs

Unit 2 Study Guide

Unit 2 Study Guide

8th - 9th Grade

21 Qs

Numerical Expressions Word Problems

Numerical Expressions Word Problems

5th Grade - University

20 Qs

Compare Populations

Compare Populations

7th Grade - University

20 Qs

REVIEW Module 12 Pythagorean Theorem

REVIEW Module 12 Pythagorean Theorem

8th Grade

18 Qs

CII Block 2 Review Game

CII Block 2 Review Game

7th - 8th Grade

21 Qs

Series 4 Block 2 Review

Series 4 Block 2 Review

7th - 8th Grade

20 Qs

Random Quiz!

Random Quiz!

4th - 8th Grade

20 Qs

Math 180 Rates and Ratios B2

Math 180 Rates and Ratios B2

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Destiny Wilson

Used 1+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

When Mia volunteers to pick up trash on the side of the highway, she can collect 5 bags of trash in 2 hours. Mia works at a constant rate. How many bags of trash can Mia collect in 12 hours?

20 bags

10 bags

15 bags

30 bags

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A compost facility can process 60 pounds of trash in 15 minutes. The facility processes compost at a constant rate. Complete the table.

4 pounds in 1 hour, 12 pounds in 3 hours.

10 pounds in 1 hour, 20 pounds in 3 hours.

60 pounds in 1 hour, 180 pounds in 3 hours.

16 pounds in 1 hour, 48 pounds in 3 hours.

3.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

It costs $900 to run a water treatment facility machine for 4 hours. Jake spent $9000 to run the machine. For how many hours did Jake run the machine?

Mathematical Equivalence

ON

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Ana bills $1350 for 6 hours of work as an environmental lawyer. What is Ana's hourly rate?

$175 per hour

$200 per hour

$225 per hour

$1344 per hour

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Dan can purchase 5 energy-saving lightbulbs for $58. Which of the following deals has a lower unit price?

2 lightbulbs for $28

4 lightbulbs for $44

6 lightbulbs for $66

8 lightbulbs for $100

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jin can purchase 10 gallons of biodegradable fuel for $42.99 at the local gas station. Which of the following deals costs less per gallon?

8 gallons of fuel for $38.50

15 gallons of fuel for $60.50

20 gallons of fuel for $91.75

30 gallons of fuel for $131.40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Linda’s car emits 3200 grams of carbon dioxide for every 10 miles she drives. The table shows the amount of carbon dioxide Linda’s car emits. Complete the table.

320, 960

400, 1000

300, 900

350, 950

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?