
5th review
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+2
Standards-aligned
Rachel Gutierrez
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jackie rode her bike around Capaha Park last week. The trail is 8.54 miles long. If she rode around the park 4 times last week, how many miles did she travel in all?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sarah jogged 4.8 miles each day for 22 days last month. How many miles did Sarah jog in total?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sarah jogged 4.8 miles each day for 22 days last month. How many miles did Sarah jog in total?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The fifth graders have been collecting rocks all year. Their collection now contains 2,187 rocks. They plan to divide the rocks evenly between twenty-seven boxes. How many will fit in each box?
233
81
243
254
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
Similar Resources on Wayground
10 questions
Klasa 4 matematyka 16:00
Quiz
•
1st - 6th Grade
10 questions
STS Matematika Kelas 7
Quiz
•
7th Grade
11 questions
Bilang bulat
Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
TAMBAH JUTA TAHUN 6
Quiz
•
1st - 5th Grade
10 questions
Interpolasi dan Ekstrapolasi
Quiz
•
11th Grade
10 questions
Quiz MTK Kelas 5
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Unit 6&7
Quiz
•
University
10 questions
Baris dan deret aritmatika
Quiz
•
8th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Mixed Numbers
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
