Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions Part 1

Ratios and Proportions Part 1

6th - 7th Grade

23 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rates & Equivalent Ratios

Unit Rates & Equivalent Ratios

7th Grade

17 Qs

Unit 3 Test Review 7.4d 7.4b 7.4e

Unit 3 Test Review 7.4d 7.4b 7.4e

7th Grade

22 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
5.NF.B.3

Standards-aligned

Created by

JIMMIE WILLIAMS

Used 2+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

How do you solve complex fractions?

Multiply by the reciprocal.

Divide the fractions.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is a complex fraction?

Complex fractions are fractions with one hundred as a denominator.

Complex fractions are fractions with numerator, denominator, or both that are also fractions.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound

$18.00 per pounds

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?