What is the total cost of a loaf of bread priced at $2 and a carton of milk priced at $3?

Grocery Shopping Math Quiz

Quiz
•
Life Skills
•
2nd Grade
•
Medium
Cynthia Crooks
Used 4+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$4
$5
$6
$7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you have $10 and you buy an item for $7, how much change should you get back?
$2
$3
$4
$5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is more expensive: a $4 apple pie or a $5 chocolate cake?
Apple pie
Chocolate cake
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have a coupon for $2 off. If an item costs $8, how much do you pay after using the coupon?
$5
$6
$7
$8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Add the prices of a $3 sandwich and a $2 drink.
$4
$5
$6
$7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If an item costs $4.75, what is the next dollar up amount you would pay?
$4.75
$5.00
$5.25
$6.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have $20. You buy a toy for $12. How much money do you have left?
$6
$7
$8
$9
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
FUNCTIONAL TEXT- SCHEDULE

Quiz
•
2nd - 10th Grade
11 questions
Packing & Planning

Quiz
•
KG - Professional Dev...
10 questions
L-305 Thinset adhesive

Quiz
•
KG - University
20 questions
Life Skills 2.0

Quiz
•
KG - 12th Grade
12 questions
Time to hour

Quiz
•
KG - 2nd Grade
16 questions
Analogue Clock - Time: hour, quarters and half, no.s + written

Quiz
•
2nd Grade
13 questions
Telling Time in English: Basic

Quiz
•
KG - 12th Grade
10 questions
Rigged IQ Test

Quiz
•
KG - Professional Dev...
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade