70 - Accel Warm Up - 12/13

70 - Accel Warm Up - 12/13

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 1 Quiz Review

Chapter 1 Quiz Review

6th Grade

15 Qs

Benchmark Review Day 2

Benchmark Review Day 2

7th Grade

10 Qs

Chapter4FunctionsReview

Chapter4FunctionsReview

7th - 8th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Percent Equation and Unit Rate

Percent Equation and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rate Bell Ringer 11-28

Unit Rate Bell Ringer 11-28

6th - 8th Grade

10 Qs

Block 3 and 4  - 11.15

Block 3 and 4 - 11.15

6th Grade

10 Qs

70 - Accel Warm Up - 12/13

70 - Accel Warm Up - 12/13

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.3A, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+5

Standards-aligned

Created by

Ethan JORDON

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Are these ratios equivalent?

3:4 and 6:12

Yes

No

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What is the ratio of red circles to blue stars?
3:4
7/4
11/4
4 to 7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Are the ratios 2:1 and 18:9 equivalent?

No

Yes

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?

31 mpg

17 mpg

51 mpg

15 mpg

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MATH RESPONSE QUESTION

5 mins • 1 pt

Twelve gallons of gas cost $30. What is the price per gallon of gas in dollars?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Calculate the value of y in the equation: 4(2y - 3) = 20

5

3

7/2

4

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Maria has 25 dollars. She has to buy a gallon of milk which costs $3.50. She wants to spend the rest of her money on cereal. If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase? Write the equation.

3.50+4.50x=25

3.50x+4.50=25

25-3.50x=4.50

4.50x-3.50=25

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?