70 - Accel Warm Up - 12/13

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Ethan JORDON
Used 2+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Are these ratios equivalent?
3:4 and 6:12
Yes
No
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Are the ratios 2:1 and 18:9 equivalent?
No
Yes
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?
31 mpg
17 mpg
51 mpg
15 mpg
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MATH RESPONSE QUESTION
5 mins • 1 pt
Twelve gallons of gas cost $30. What is the price per gallon of gas in dollars?
Mathematical Equivalence
ON
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Calculate the value of y in the equation: 4(2y - 3) = 20
5
3
7/2
4
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Maria has 25 dollars. She has to buy a gallon of milk which costs $3.50. She wants to spend the rest of her money on cereal. If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase? Write the equation.
3.50+4.50x=25
3.50x+4.50=25
25-3.50x=4.50
4.50x-3.50=25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Real-Life Applications of Multiplying & Dividing Rationals

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Mastering Real-World Percent and Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Learning Target 2: Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Quiz Lesson 7-8 and 7-9

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Exploring Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Constructing Functions

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade