
Proportion Problem Solving Flashcard
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the student-to-teacher ratio?
Back
To find the student-to-teacher ratio, divide the number of students by the number of teachers.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a school has 120 students and 8 teachers, what is the student-to-teacher ratio?
Back
15:1
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does a scale on a map represent?
Back
A scale on a map represents the relationship between a distance on the map and the actual distance it represents in real life.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a map has a scale of 1 inch to 50 miles, how far apart are two cities that are 3 inches apart on the map?
Back
150 miles
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 pencils cost $2.50, what is the cost of one pencil?
Back
$0.50
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Teste 1 POTÊNCIAS 5ºAno 2022
Flashcard
•
5th Grade
12 questions
Forms of energy and Energy Transformations
Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Vocabulary Flashcards
Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Geography Review 6th 2025
Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Edad Moderna 5º Primaria
Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Economics and Business pages 1-2
Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Importancia del Agua
Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Body Parts and Adjectives for Description
Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade