G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
+3
Standards-aligned
Joan Campbell
Used 8+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Compare the rates to find which is the best value.
3 pens for $5.25
9 pens $14.67
5 pens for $8.40
8 pens for $12.80
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A grocery store charges $7.50 for a large 5-pound bag of oranges What is the cost per pound of oranges?
$1.50
$1.30
$1.88
$2.60
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Three muffins cost $2.55. What is the unit price of one muffin in dollars?
$0.65
$0.95
$0.85
$0.55
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store charges $12.08 for an 8lb bag of onions What is the unit price per pound?
$1.51
$1.53
$1.46
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store charges $3.06 for a 2lb bag of rice. What is the unit price per pound?
$1.58
$1.36
$1.53
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store charges $7.50 for a 5lb bag of beans What is the unit price per pound?
$1.50
$1.56
$ 1.70
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 260 miles in 4 hours at a constant speed. What is the unit rate of the car’s speed in miles per hour?
50 miles per hour
55miles per hour
65miles per hour
70miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
7th Grade Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
7th Grade Georgia Milestone Review - Constant Rate of Change

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate/ Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade