G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

7th - 9th Grade

20 Qs

7th Grade Rates and Unit Rate

7th Grade Rates and Unit Rate

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate and Proportionality

Unit Rate and Proportionality

6th - 9th Grade

15 Qs

Distance, Rate and Time

Distance, Rate and Time

5th - 7th Grade

11 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

7th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

7th Grade

12 Qs

Speed, Distance, and Time Formulas

Speed, Distance, and Time Formulas

6th - 8th Grade

15 Qs

G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

Created by

Joan Campbell

Used 8+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Compare the rates to find which is the best value.

3 pens for $5.25

9 pens $14.67

5 pens for $8.40

8 pens for $12.80

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A grocery store charges $7.50 for a large 5-pound bag of oranges What is the cost per pound of oranges?

$1.50

$1.30

$1.88

$2.60

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Three muffins cost $2.55. What is the unit price of one muffin in dollars?

$0.65

$0.95

$0.85

$0.55

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store charges $12.08 for an 8lb bag of onions What is the unit price per pound?

$1.51

$1.53

$1.46

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store charges $3.06 for a 2lb bag of rice. What is the unit price per pound?

$1.58

$1.36

$1.53

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store charges $7.50 for a 5lb bag of beans What is the unit price per pound?

$1.50

$1.56

$ 1.70

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 260 miles in 4 hours at a constant speed. What is the unit rate of the car’s speed in miles per hour?

50 miles per hour

55miles per hour

65miles per hour

70miles per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?