Compare the rates to find which is the best value.
G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Joan Campbell
Used 8+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3 pens for $5.25
9 pens $14.67
5 pens for $8.40
8 pens for $12.80
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A grocery store charges $7.50 for a large 5-pound bag of oranges What is the cost per pound of oranges?
$1.50
$1.30
$1.88
$2.60
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Three muffins cost $2.55. What is the unit price of one muffin in dollars?
$0.65
$0.95
$0.85
$0.55
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store charges $12.08 for an 8lb bag of onions What is the unit price per pound?
$1.51
$1.53
$1.46
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store charges $3.06 for a 2lb bag of rice. What is the unit price per pound?
$1.58
$1.36
$1.53
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store charges $7.50 for a 5lb bag of beans What is the unit price per pound?
$1.50
$1.56
$ 1.70
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 260 miles in 4 hours at a constant speed. What is the unit rate of the car’s speed in miles per hour?
50 miles per hour
55miles per hour
65miles per hour
70miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
INTERPRETING DISTANCE TIME GRAPHS

Quiz
•
7th Grade
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Rate Conversion

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade