Topic 6 -Dividing Decimals

Topic 6 -Dividing Decimals

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimals by Whole Numbers

Multiplying Decimals by Whole Numbers

5th Grade

15 Qs

Number and Operations TEKS 5.3B, 5.3D, 5.3E

Number and Operations TEKS 5.3B, 5.3D, 5.3E

5th Grade

10 Qs

Multiplying & Dividing Decimals

Multiplying & Dividing Decimals

4th - 6th Grade

11 Qs

5th Grade Go Math Chapter 5

5th Grade Go Math Chapter 5

5th Grade

14 Qs

Week 6 Assessment (5th Grade)

Week 6 Assessment (5th Grade)

5th Grade

10 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

10 Qs

Quiz 4.2 Review

Quiz 4.2 Review

5th Grade

12 Qs

Multiplying and dividing decimals

Multiplying and dividing decimals

4th - 8th Grade

17 Qs

Topic 6 -Dividing Decimals

Topic 6 -Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Idgia Maxton

Used 3+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

James bought 10 pencils from the school store and paid a total of $1.30. How much did each pencil cost?

$0.10

$0.13

$0.15

$0.20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Over the course of 6 days, Tonda ran 17.22 miles. She ran the same distance each day. How far did Tonda run each day?

2.87 miles

287 miles

.287 miles

.0287 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the value of the missing exponent in the equation 720 ÷ 10^□ = 0.720?

1

2

3

4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A panel in one of the hallways of Emilio’s school is rectangular with an area of 44.52 square feet. If the panel is 21 feet long, how wide is it?

0.212 feet

1.12 feet

2.12 feet

21.2 feet

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A soccer team spent $216 on 15 new soccer balls. Each ball cost the same. What is the cost of each soccer ball?

$12

$14.4

$15.4

$16

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Select all of the following equations that are true when 27.3 is used. Use number sense to help.

□ ÷ 10 = 2.73

□ ÷ 1 = 27.3

□ ÷ 1 = 2.73

□ ÷ 10 = 27.3

□ ÷ 100 = 0.273

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If 8 pounds of peanuts costs $12, how much does 1 pound of peanuts cost? Use the answer to find how much 10 pounds of peanuts will cost.

$1.50

$12

$15

$18

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?