James bought 10 pencils from the school store and paid a total of $1.30. How much did each pencil cost?
Topic 6 -Dividing Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
Idgia Maxton
Used 3+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
$0.10
$0.13
$0.15
$0.20
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Over the course of 6 days, Tonda ran 17.22 miles. She ran the same distance each day. How far did Tonda run each day?
2.87 miles
287 miles
.287 miles
.0287 miles
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the value of the missing exponent in the equation 720 ÷ 10^□ = 0.720?
1
2
3
4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A panel in one of the hallways of Emilio’s school is rectangular with an area of 44.52 square feet. If the panel is 21 feet long, how wide is it?
0.212 feet
1.12 feet
2.12 feet
21.2 feet
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A soccer team spent $216 on 15 new soccer balls. Each ball cost the same. What is the cost of each soccer ball?
$12
$14.4
$15.4
$16
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Select all of the following equations that are true when 27.3 is used. Use number sense to help.
□ ÷ 10 = 2.73
□ ÷ 1 = 27.3
□ ÷ 1 = 2.73
□ ÷ 10 = 27.3
□ ÷ 100 = 0.273
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If 8 pounds of peanuts costs $12, how much does 1 pound of peanuts cost? Use the answer to find how much 10 pounds of peanuts will cost.
$1.50
$12
$15
$18
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Quiz 2/13

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Multiplying and Dividing By Powers of 10

Quiz
•
5th Grade
16 questions
Go Math - Chapter 4 Review

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiplying Decimals

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Multiplying Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiply Decimals

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Adding with Decimals

Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade