STAAR Math Midterm Finals Review

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
+10
Standards-aligned
Abigail Thompkins
Used 6+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ishaan started a toy car collection. His grandfather gave him 15 cars to start his collection. He can use his allowance to add 4 cars to his collection every month. Which equation can be used to find y, the total cars in his collection after x months?
y = 15x - 4
y = 15x + 4
y = 4x - 15
y = 4x + 15
Tags
CCSS.HSF-BF.A.1A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Fill in the blank: The slope of the line in the graph is ____. A) 2 B) 3 C) 4 D) 5
2
3
4
5
Tags
CCSS.8.EE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A scuba diver is diving at a constant rate toward the ocean floor. The equation y = -25x - 17 can be used to represent this situation where y is the depth of the diver in meters below sea level and x is the hours the diver has been in the water. Which statement best describes the depth of the diver, given this equation?
From a starting position of 17 meters below sea level, the diver is descending 25 meters per hour.
From a starting position of 25 meters below sea level, the diver is descending 17 meters per hour.
From a starting position of 17 meters above sea level, the diver is ascending 25 meters per hour.
From a starting position of 25 meters above sea level, the diver is ascending 17 meters per hour.
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Fill in the blank: The equation y = -25x - 17 represents a scuba diver's depth. The diver starts at a depth of ___ meters below sea level.
17
25
0
-17
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the y-intercept of the line in the graph?
A) 3
B) -3
C) 0
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equation of the line shown in the image?
y = -2/3x - 3
y = 2/3x + 3
y = -3/2x + 3
y = 3/2x - 3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A fish market sells salmon with a 40% markup. If the store manager paid $12 per pound for the salmon, what is the price per pound that he will sell it for?
$48.00
$16.80
$12.40
$16.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Slope Intercept Form in Context

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
fcms7 integer word problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Integer Check-In

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Scatterplots and Lines of Best Fit

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Building Quadratic Functions to Describe

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
8th Grade Statistics Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Exploring Negative Integers: A 5th Grade Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Integer Word Problems

Quiz
•
6th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade