Algebra 1 Fall Final Review Day 2

Algebra 1 Fall Final Review Day 2

9th - 12th Grade

37 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Alg. Module 5 Review

Alg. Module 5 Review

9th Grade

38 Qs

Shocked Eagle is SHOCKED about Function Basics V3

Shocked Eagle is SHOCKED about Function Basics V3

9th - 12th Grade

32 Qs

Unit 7 Test Review

Unit 7 Test Review

8th - 9th Grade

35 Qs

Unit 2: Functions

Unit 2: Functions

9th Grade

38 Qs

Graphing Exponential Functions

Graphing Exponential Functions

9th - 11th Grade

34 Qs

CHS9 Unit 2 Review

CHS9 Unit 2 Review

9th Grade

35 Qs

Functions

Functions

9th - 12th Grade

35 Qs

MidChapter 2 test Review

MidChapter 2 test Review

9th - 12th Grade

40 Qs

Algebra 1 Fall Final Review Day 2

Algebra 1 Fall Final Review Day 2

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Medium

CCSS
8.F.A.1, 8.F.B.4, 8.EE.B.5

+8

Standards-aligned

Created by

Grace Lowry

Used 3+ times

FREE Resource

37 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The start up cost to join eTunes music is $7.95 plus $0.95 per song downloaded.  Write a linear equation that could be used to find how many songs he downloaded.
y = 0.95x + 7.95
y = 7.95x + 0.95
y = 0.95x - 7.95
y = - 0.95x + 7.95

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At a pet store, it costs $5 to wash a cat and $7.50 to wash a dog.  Last week, the store made $60 from washing cats and dogs. Write a linear equation that could be used to find how many cats and dogs were washed.
-5x + 7.5y = 60
5x + 7.5x = 60
5x - 7.5y = 60
5x + 7.5y = 60

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the slope of the line?
2x + 3y = 9
-⅔
2
-2

Tags

CCSS.8.EE.B.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bob has $150 in his savings account and saves $40 per month.  Which equation represents the amount Bob has in his account after x months?
y = 150 + 40
y = 40x + 150
y = 150x + 40

Tags

CCSS.HSF-BF.A.1A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A holiday meal costs $12.50 a person plus a delivery fee of $30.  Which equation represents the amount a holiday meal costs, including delivery, for x people?
y = 30 + 12.5x 
y = 12.5 + 30
y = 12.5 + 30x

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Easy Car Rental charges $8.50 an hour plus a rental fee of $25.50. Which equation represents the total charges for x hours?
y = 8.5 + 25.5
y = 25.5 + 8.5x
y = 8.5 + 25.5x

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jerry has $20 and makes $7 per hour. Which equation represents the total amount of money Jerry has after working x hours?
y = 7x + 20
y = 7 + 20x
y = 20 + 7

Tags

CCSS.6.EE.C.9

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?