Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate of a quantity?

Back

To find the unit rate, divide the total amount by the number of units.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?

Back

$1.50 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of squares to circles if there are 12 squares and 6 circles?

Back

2 : 1.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a box of 35 diapers costs $6.99, what is the cost of one diaper?

Back

$0.20.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean to simplify a ratio?

Back

To simplify a ratio means to reduce it to its lowest terms.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?