Math and Problem Solving Quiz

Math and Problem Solving Quiz

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Data Analysis

Data Analysis

5th Grade - University

20 Qs

Benchmark Review

Benchmark Review

6th Grade

20 Qs

Analyzing Data Quiz Gr 7

Analyzing Data Quiz Gr 7

6th - 7th Grade

20 Qs

EOG review Data Analysis 6th grade

EOG review Data Analysis 6th grade

6th Grade

20 Qs

Ratio and Unit Rate

Ratio and Unit Rate

4th - 6th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Scatterplots!

Scatterplots!

5th Grade - University

20 Qs

Ratio Table Quiz

Ratio Table Quiz

6th Grade

20 Qs

Math and Problem Solving Quiz

Math and Problem Solving Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3C, 6.RP.A.1

+9

Standards-aligned

Created by

Nakoya S.

Used 1+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A freight train traveled 80 miles in 5 hours at a constant speed. How many miles did the freight train travel per hour? Type your response in the box below.

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Trevor wants to rent a car for an upcoming vacation. He wants to spend no more than $17 per day for the car. Trevor is considering five different car rental companies and listed the choices in the table below. Which of the following car rental companies will fit into his budget? Select TWO that apply.

Car Rental Company A

Car Rental Company B

Car Rental Company C

Car Rental Company D

Car Rental Company E

Tags

CCSS.6.EE.B.8

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

How many pairs of 8 ½ shoes should the store order if the total order is 125 pairs of shoes? Use any method to solve this.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Two pet stores sell the same brand of food. Option A: Pets & Friends sells a 25 pound bag of food for $35.50. Option B: Doggie Tails sells a 15 pound bag of food for $25.50. Which store offers the better deal on the dog food? Explain or show your work on how you got your answer.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Wyatt hiked 6 miles in 2 hours. At this same rate, what is the total number of miles Wyatt could hike in 7 hours?

3

7

21

27

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Dylan rides his bike 4 miles in 52 minutes. How long will it take Dylan to ride 12 miles?

116 minutes

25 minutes

156 minutes

40 minutes

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In an art class, 40% of the students used watercolors for painting. Ten students in the art class used watercolors. How many students were there in the class?

30

25

20

15

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?