Fractions by Whole Number-Part 1

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium

Chenis Mcneil
Used 8+ times
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
22
91
101
110
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Harry runs 6 days a week on the same trail. There are 4 trails with different distances, as shown in the table below. Harry runs exactly 6 miles each week. Which trail is the one Harry uses?
North Trail
East Trail
West Trail
South Trail
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Katie made 12 pillows and sold 1/3 of them. Marsha made 12 pillows and sold 1/4 of them. Which statement is true?
A) Katie and Marsha sold the same number of pillows.
B) Katie sold 3 pillows and Marsha sold 4 pillows.
C) Katie sold 8 pillows and Marsha sold 9 pillows.
D) Katie sold 4 pillows and Marsha sold 3 pillows.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A) A package of 6 bottles has exactly 6 liters of juice because multiplying 6 by a fraction more than 1 results in a value equal to 6.
B) A package of 6 bottles has less than 6 liters because multiplying 6 by a fraction less than 1 results in a product less than 6.
C) A package of 6 bottles has more than 6 liters because multiplying 6 by a fraction less than 1 results in a value greater than 6.
D) A package of 6 bottles has exactly 6 liters of juice because multiplying 6 by a fraction less than 1 results in a value equal to 6.
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
Look at this model. Which means the same as the shaded part of the model?
1/2 x 3
1/3 x 2
1/2 x 4
1/3 x 4
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Each morning at school, Kenya spends 4/5 hour learning math. She uses the equation shown to find the number of hours she spends learning math in 15 days. At the end of 15 school days, how any hours has Kenya spent in math class?
A) 3 4/5 hours
B) 12 hours
C) 18 3/4 hours
D) 60 hours
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Ms. King made 5 apple pies. She used the same quantity of apples in each pie. She used a little more than a total of 5 pounds of apples for all of the pies. Which of the following can be the number of pounds of apples Ms. King used for each pie?
Similar Resources on Quizizz
10 questions
5.9 - Graphs

Quiz
•
5th Grade
10 questions
5.MD.2 Interpreting Graphs

Quiz
•
5th Grade
13 questions
Staar Math 5th grade (test review)3/4 '16

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Unit 6 Math Practice

Quiz
•
5th Grade
13 questions
Multiplying and Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Taxes, Income, and Balanced Budget

Quiz
•
4th - 6th Grade
12 questions
Unit 6 Math Practice

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Handling Data class 5

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade