Exchange

Quiz
•
Mathematics
•
2nd Grade
•
Medium
Phương Ngân Phạm
Used 2+ times
FREE Resource
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Doraemon and his friends (Dekisugi, Nobita, Shizuka, Gian, Suneo) go to a park to play seesaw. In the following picture, there are six friends with their weights. Gian wants to play seesaw but he is a bit heavy. Who should be two friends to sit on the other side of the seesaw to make it balance?
Dekisugi and Suneo
Dekisugi and Nobita
Nobita and Shizuka
Shizuka and Suneo
Cannot be determined
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Each container holds water and some objects with the volume as shown in the figure. Given that the amount of water in each container is the same. How many milliliters of water are there in the container?
10ml
20ml
30ml
40ml
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Winnie the Pooh bought four toys at the supermarket. The prices of the toys are given as shown in the figure. Arrange the prices of the toys in ascending order
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
3 pencils and 2 erasers cost $8. 3 pencils and 5 erasers cost $11. How much does one pencil cost in dollars?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total mass of a bag and two suitcases is 7 kg. The total mass of three bags and nine suitcases is 30 kg. What is the mass of one suitcase?
3kg
4kg
1kg
2kg
6kg
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a game it is possible to make the exchanges as shown in the picture. Nina has 6 pears. How many strawberries will Nina have, when she trades all his pears for just strawberries?
18
12
36
2
Similar Resources on Wayground
9 questions
ML- QuizD- 16: Exchange

Quiz
•
2nd Grade
10 questions
4C_BAHAGI UKURAN PANJANG

Quiz
•
1st - 5th Grade
8 questions
P4 Thursday 25th February

Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
Measurement Estimation

Quiz
•
2nd Grade
10 questions
Compare lengths

Quiz
•
1st - 2nd Grade
10 questions
Value of a Digit

Quiz
•
2nd - 4th Grade
11 questions
Line Plots

Quiz
•
2nd - 3rd Grade
7 questions
Quis Sesi 2

Quiz
•
1st - 2nd Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
2nd Grade
20 questions
Addition and Subtraction facts

Quiz
•
1st - 3rd Grade
17 questions
Even and Odd Numbers

Quiz
•
2nd Grade
20 questions
Number Words Challenge

Quiz
•
1st - 5th Grade
12 questions
Place Value

Quiz
•
2nd Grade
20 questions
Multiplication Facts 1-12

Quiz
•
2nd - 5th Grade
20 questions
Place Value to Millions

Quiz
•
2nd - 5th Grade
20 questions
Place Value

Quiz
•
KG - 3rd Grade