Exchange

Exchange

2nd Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

3 Digit Addition w/Regrouping & Word Problems

3 Digit Addition w/Regrouping & Word Problems

2nd Grade

10 Qs

sao khó thế

sao khó thế

1st - 2nd Grade

8 Qs

ôn tập cho ba mẹ

ôn tập cho ba mẹ

1st - 6th Grade

6 Qs

MATHS TEST.

MATHS TEST.

2nd Grade

10 Qs

Q2.Quick Check 1-Math 2

Q2.Quick Check 1-Math 2

2nd Grade

11 Qs

BÀI 16 TIẾT 1

BÀI 16 TIẾT 1

2nd Grade

4 Qs

Giờ, phút. Thực hành xem đồng hồ.

Giờ, phút. Thực hành xem đồng hồ.

2nd Grade

10 Qs

LATIHAN ULANGKAJI MATEMATIK KERTAS 1 TAHUN 4

LATIHAN ULANGKAJI MATEMATIK KERTAS 1 TAHUN 4

1st - 4th Grade

11 Qs

Exchange

Exchange

Assessment

Quiz

Mathematics

2nd Grade

Medium

Created by

Phương Ngân Phạm

Used 2+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Doraemon and his friends (Dekisugi, Nobita, Shizuka, Gian, Suneo) go to a park to play seesaw. In the following picture, there are six friends with their weights. Gian wants to play seesaw but he is a bit heavy. Who should be two friends to sit on the other side of the seesaw to make it balance?

Dekisugi and Suneo

Dekisugi and Nobita

Nobita and Shizuka

Shizuka and Suneo

Cannot be determined

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Each container holds water and some objects with the volume as shown in the figure. Given that the amount of water in each container is the same. How many milliliters of water are there in the container?

10ml

20ml

30ml

40ml

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Winnie the Pooh bought four toys at the supermarket. The prices of the toys are given as shown in the figure. Arrange the prices of the toys in ascending order

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

3 pencils and 2 erasers cost $8. 3 pencils and 5 erasers cost $11. How much does one pencil cost in dollars?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The total mass of a bag and two suitcases is 7 kg. The total mass of three bags and nine suitcases is 30 kg. What is the mass of one suitcase?

3kg

4kg

1kg

2kg

6kg

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

In a game it is possible to make the exchanges as shown in the picture. Nina has 6 pears. How many strawberries will Nina have, when she trades all his pears for just strawberries?

18

12

36

2