Linear Equations Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Courtney Baker
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write a linear equation. Do NOT solve. Use "C" and "m" for your variables.
The local service center advertises that it charges a flat fee of $50 plus $8 per mile to tow a vehicle. Write an equation that represents the total cost (C) of a service for m miles of towing.
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.LE.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Write a linear equation. Do NOT solve. Use "x" and "y" for your variables.
Kate bought $23.40 worth of two types of bird seed. Thistle bird seed sells for $1.60 per pound and Wild bird seed sells for $0.95 per pound. Write an equation to find the total amount of pounds of bird seed purchased.
Tags
CCSS.6.EE.C.9
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write a system of linear equations. Do NOT solve. Use "a" and "c" for your variables.
A school is selling tickets for a fundraiser. On the first day, they sold 12 adult tickets and 8 child tickets for $200. On the second day, they sold 10 adult tickets and 15 child tickets for $250. What is the cost of an adult ticket and a child ticket?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write linear equations. Do NOT solve. Use "a" and "c" as your variables.
A group of friends buys 5 adult tickets and 3 child tickets for a movie and spends $62. Another group buys 2 adult tickets and 6 child tickets for $46. What is the price of an adult ticket and a child ticket?
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write a system of linear equations. Do NOT solve. Use "b" and "r" as your variables.
A rental shop charges $12 per hour for mountain bikes and $8 per hour for road bikes. If a group rents 3 mountain bikes and 4 road bikes for $76, and another group rents 5 mountain bikes and 2 road bikes for $88, how much does it cost to rent each type of bike per hour?
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write a system of linear equations. Do NOT solve. Use "a" and "b" as your variables.
At a fruit stand, 3 apples and 4 bananas cost $12.50, and 5 apples and 2 bananas cost $15.50. What is the price of one apple and one banana?
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write a system of equations. Do NOT solve. Use "v" and "r" as your variables.
A music band sells tickets for a concert. VIP tickets cost $50, and regular tickets cost $30. If the band sells 80 tickets and makes $3,100, how many of each type of ticket were sold?
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Systems and Word Problems

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Systems of Equations Word Problems

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Systems with Word Problems

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Scatterplot Associations

Quiz
•
7th - 9th Grade
14 questions
Functions in Context

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Solving Systems: Write Equations & Identify Variables

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Systems of Equations - Word Problems

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Systems of Equations - word problems

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade