Linear Equations Word Problems

Linear Equations Word Problems

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Systems of Equations

Writing Systems of Equations

9th Grade

15 Qs

Interpret Solutions to Systems

Interpret Solutions to Systems

8th - 10th Grade

15 Qs

Solving Systems: Write Equations & Identify Variables

Solving Systems: Write Equations & Identify Variables

8th Grade - University

10 Qs

Solving Algebra Word Problems: Variables & Equations

Solving Algebra Word Problems: Variables & Equations

8th Grade - University

10 Qs

Linear Equations Standard Form Word Problems

Linear Equations Standard Form Word Problems

9th Grade - University

10 Qs

Standard Form Linear Equations Word Problems

Standard Form Linear Equations Word Problems

9th Grade - University

17 Qs

6-5 System Word Problems

6-5 System Word Problems

8th - 12th Grade

10 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

9th - 12th Grade

16 Qs

Linear Equations Word Problems

Linear Equations Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Courtney Baker

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write a linear equation. Do NOT solve. Use "C" and "m" for your variables.

The local service center advertises that it charges a flat fee of $50 plus $8 per mile to tow a vehicle. Write an equation that represents the total cost (C) of a service for m miles of towing.

C = 50 + 8m
C = 50 + 5m
C = 50 - 8m
C = 8m - 50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write a linear equation. Do NOT solve. Use "x" and "y" for your variables.

Kate bought $23.40 worth of two types of bird seed. Thistle bird seed sells for $1.60 per pound and Wild bird seed sells for $0.95 per pound. Write an equation to find the total amount of pounds of bird seed purchased.

1.60x + 0.95y = 23.40
1.60x + 0.95y = 20.00
2.00x + 0.80y = 23.40
1.50x + 1.00y = 23.40

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write a system of linear equations. Do NOT solve. Use "a" and "c" for your variables.

A school is selling tickets for a fundraiser. On the first day, they sold 12 adult tickets and 8 child tickets for $200. On the second day, they sold 10 adult tickets and 15 child tickets for $250. What is the cost of an adult ticket and a child ticket?

12a + 10c = 200, 8a + 15c = 250
10a + 8c = 200, 12a + 15c = 250
12a + 8c = 250, 10a + 15c = 200
12a + 8c = 200, 10a + 15c = 250

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write linear equations. Do NOT solve. Use "a" and "c" as your variables.

A group of friends buys 5 adult tickets and 3 child tickets for a movie and spends $62. Another group buys 2 adult tickets and 6 child tickets for $46. What is the price of an adult ticket and a child ticket?

5a + 5c = 80; 3a + 2c = 40
4a + 2c = 50; 3a + 4c = 70
6a + 1c = 64; 1a + 5c = 30
5a + 3c = 62; 2a + 6c = 46

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write a system of linear equations. Do NOT solve. Use "b" and "r" as your variables.

A rental shop charges $12 per hour for mountain bikes and $8 per hour for road bikes. If a group rents 3 mountain bikes and 4 road bikes for $76, and another group rents 5 mountain bikes and 2 road bikes for $88, how much does it cost to rent each type of bike per hour?

3b + 4r = 76; 5b + 2r = 88
4b + 3r = 76; 3b + 5r = 88
2b + 4r = 76; 6b + 2r = 88
3b + 2r = 76; 5b + 4r = 88

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write a system of linear equations. Do NOT solve. Use "a" and "b" as your variables.

At a fruit stand, 3 apples and 4 bananas cost $12.50, and 5 apples and 2 bananas cost $15.50. What is the price of one apple and one banana?

3a + 4b = 12.50, 5a + 2b = 15.50
2a + 3b = 10.00, 4a + 5b = 20.00
3a + 2b = 10.00, 6a + 4b = 18.00
1a + 1b = 5.00, 2a + 3b = 8.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write a system of equations. Do NOT solve. Use "v" and "r" as your variables.

A music band sells tickets for a concert. VIP tickets cost $50, and regular tickets cost $30. If the band sells 80 tickets and makes $3,100, how many of each type of ticket were sold?

v + r = 80; 50v + 30r = 3100
v + r = 90; 50v + 30r = 3200
v + r = 60; 50v + 30r = 2800
v + r = 100; 50v + 30r = 2500

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?