Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Using and Solving Unit Rates

Using and Solving Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3

Standards-aligned

Created by

Stacy Antonucci

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

I drive 40 miles in 2 hours. What is my unit rate? (How much do I drive in 1 hour?)

80 miles per hour

5 miles per hour

10 miles per hour

20 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

In 60 minutes I can make 4 cakes. If I work at the same rate, how many cakes can I make in 30 minutes?

4

3

2

1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

I can run 1 miles 5 minutes; If i run at the same rate, how many miles can I run in 15 minutes?

3

2

4

10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 2 pts

Media Image

Kroger sells four pounds of bananas cost $6.  Walmart sells 5 pounds of bananas for $7. What store has a better buy?

Kroger

Walmart

They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
1.00
10.00
.10
.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jay can do 35 push-ups in 5 minutes; Raymond can do 30 push-ups in 6 minutes. Who has a better unit rate to do push-ups?

Raymond

They are equal.

Neither

Jay

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?