Unit Rate vs Rate

Unit Rate vs Rate

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratio and Unit Rate

Ratio and Unit Rate

4th - 6th Grade

20 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

9th - 10th Grade

18 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate vs Rate

Unit Rate vs Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Angela Lee

Used 2+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is a UNIT RATE?
10 miles / 2 hours
$6 for each hour
1 box / $3
15 pounds every 5 servings

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Harry bought 25 pens for $1.00. Find the unit rate.
$4 per pen
$0.4 per pen
$25 per pen
$0.04 per pen

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Is the following a rate or unit rate?

You score 80 points in 5 basketball games.

Rate

Unit Rate

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Identify the following as a rate or unit rate.

Mrs. Frieden spends $15 on 12 candy bars.

Rate

Unit Rate

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Identify the following as a rate or unit rate.

You score 16 points per basketball game.

Rate

Unit Rate

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?