Quiz Lesson 7-8 and 7-9

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Ulyssis Bacharo
Used 2+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A recipe requires 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. If you want to make a batch using 9 cups of flour, how many cups of sugar do you need?
4 cups
5 cups
6 cups
7 cups
Tags
FL.MA.6.AR.3.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A car travels 180 miles in 3 hours. What is the average speed of the car in miles per hour?
50 mph
55 mph
60 mph
65 mph
Tags
FL.MA.6.AR.3.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If a person walks at a rate of 4 miles per hour, how long will it take them to walk 10 miles?
2 hours
2.5 hours
3 hours
3.5 hours
Tags
FL.MA.6.AR.3.5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A bag contains red and blue marbles in the ratio of 2:3. If there are 20 red marbles, how many blue marbles are there?
25
30
35
40
Tags
FL.MA.6.AR.3.5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A cyclist covers a distance of 45 miles in 3 hours. What is the cyclist's speed in miles per hour?
12 mph
13 mph
14 mph
15 mph
Tags
FL.MA.6.AR.3.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A map has a scale of 1 inch representing 5 miles. If two cities are 3 inches apart on the map, what is the actual distance between them?
10 miles
15 miles
20 miles
25 miles
Tags
FL.MA.6.AR.3.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If 5 pounds of apples cost $10, what is the cost per pound?
$1
$1.50
$2
$2.50
Tags
FL.MA.6.AR.3.5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
14 questions
8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Math Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Exploring Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade