
Budgeting Unit Test
Quiz
•
Instructional Technology
•
9th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Charles Carr
Used 7+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
40 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of these costs would be the MOST difficult to adjust if you were looking to reduce your expenses?
Dining out at local restaurants
Loan payment on a new car
Expenses for new clothes
Postponing a purchase for a big-screen TV
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You earn a salary of $40,000 per year and decide to save 20% of your gross pay. You set a goal of creating a $16,000 emergency fund. How long will it take for you to achieve your goal?
6 months
1 year
2 years
3 years
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you are trying to substantially reduce the amount you spend on food, you should try...
Cooking your own food at home for as many meals as possible
Dining at restaurants more often so you don't waste water doing dishes
Eating more snacks on the go and way fewer meals at home
Drinking more coffee and soda so you are not as hungry for food
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Leila just graduated from college and is comparing a few different cities to move to. Which of these factors is the LEAST important thing for her to consider right now?
Average rent for an apartment
Availability of public transportation
Proximity to family and friends
Number of restaurants and nightlife options
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Greg is trying to decide whether he needs a car when he moves to the city. Which of the following would be a reason for Greg to get a car rather than use public transportation?
There are several public transportation routes between Greg’s apartment and work
The cost of public transportation is less than Greg’s monthly car payment
Greg’s company covers half the cost of his monthly public transportation pass
Using public transportation, Greg’s commute to work one-way is two hours
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of these boxes of cereal has the LOWEST unit price?
Cereal A, which costs $3.20 for a 16 oz. box
Cereal B, which costs $5.00 for a 32 oz. box
Cereal C, which costs $2.50 for a 10 oz. box
Cereal D, which costs $4.50 for an 8 oz box
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Isaiah has a summer internship at a technology company and is paid $3,000. After Federal and state taxes, Social Security, and Medicare are deducted, his take-home pay is $2,500. Which of the statements below is correct?
His gross pay is $2,500 and net pay is $3,000
His gross and net pay are $3,000
His gross and net pay are $2,500
His gross pay is $3,000 and net pay is $2,500
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
40 questions
Prueba de evaluación inicial DIGITALIZACIÓN 4ºESO.
Quiz
•
9th Grade
35 questions
Proofreader Marks
Quiz
•
9th Grade
38 questions
Vivir en linea y ciudadanía digital
Quiz
•
5th - 9th Grade
40 questions
Sistema Operativo
Quiz
•
8th Grade - University
35 questions
SAFETY TEST
Quiz
•
9th - 12th Grade
35 questions
Pendalaman Materi Informatika Level 9
Quiz
•
9th Grade
44 questions
Robòtica 4t ESO
Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
Educación Tecnológica - Repaso 3er Año
Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Instructional Technology
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
26 questions
Christmas Movie Trivia
Lesson
•
8th Grade - Professio...
28 questions
Ser vs estar
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Exploring the Energy Cycle: Photosynthesis and Cellular Respiration
Interactive video
•
6th - 10th Grade
25 questions
photosynthesis and cellular respiration
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
