Unit Price

Unit Price

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math

Math

6th Grade

15 Qs

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

6th Grade

10 Qs

Word Problems on Multiplication and Division

Word Problems on Multiplication and Division

4th - 6th Grade

10 Qs

Functions and Inequalities

Functions and Inequalities

6th Grade

17 Qs

MATH

MATH

6th - 7th Grade

12 Qs

RATIO REVIEW

RATIO REVIEW

6th Grade

10 Qs

Decimal Money Challenges: Fractions to Decimals & Division

Decimal Money Challenges: Fractions to Decimals & Division

4th Grade - University

10 Qs

Adding, Subtracting, Multiplying Decimals

Adding, Subtracting, Multiplying Decimals

6th Grade

13 Qs

Unit Price

Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.NS.B.3, 6.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Maggie Weaver

Used 15+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Office Depot sells 5 mechanical pencils for $2.50. How much does one mechanical pencil cost?

$1.00
$0.25
$2.00
$0.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mareannie purchases 5 boxes of colored pencils for $4. How much would 20 boxes of colored pencils cost?

$8
$16
$12
$20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Bryson purchased a bag of Taki's for $2.76. If there were 12 Taki's in the bag, how much did he pay for each Taki?

$0.15
$0.50
$0.30
$0.23

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the best buy?

3 shirts for $15.00

4 shirts for $18.00

5 shirts for $21.00

6 shirts for $27.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 3 pts

Five apples cost $1.80. At this rate, how much would 9 apples cost?

$3.24
$2.88
$4.00
$2.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Which gas station offers gas for the cheapest rate?

Save-a-lot Market

Discount Gas

Cheap-o Station

Lowest Cost Café

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Sawyer makes $72 in 4 ½ hours. How much would he make if he worked 8 hours?

$128
$112
$144
$96

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?