Fun Math Algebra

Fun Math Algebra

8th - 9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Coordinate Plane

Coordinate Plane

8th Grade

10 Qs

Trigonometri Tingkatan 3

Trigonometri Tingkatan 3

8th - 10th Grade

10 Qs

5.1 Inverse & Direct Variation

5.1 Inverse & Direct Variation

9th - 12th Grade

12 Qs

CRM 2.1 Review

CRM 2.1 Review

9th - 10th Grade

11 Qs

Functions, Domain and Range Check

Functions, Domain and Range Check

9th - 10th Grade

11 Qs

tabliczka mnożenia

tabliczka mnożenia

KG - 12th Grade

10 Qs

Fun Math Algebra

Fun Math Algebra

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 9th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, HSA-SSE.A.1A, 8.EE.C.7B

+4

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

-11 + 3(b + 5) = 7

1
-1
3
-3

Tags

CCSS.8.EE.C.7B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

24 - 10 = -7x
24 - 7x = 10
-24 - 7x = -10
10 + x = 24

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?

5 + x = 29
-5 - 4x = -29
5x = 29
29 - 5 = -4x

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Jill sold half of her comic books and then got sixteen more. She now has 36. With how many did she begin?

x/2 + 16= 36
36 + 16 = x
x/2 - 16 = 36
x/2 = 36 + 16

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Define the variable.

c = total cost of membership
c = cost per month
r = registration fee
m = number of months for membership

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Define the variable.

m = miles traveled
c = cost per mile
c = cabs ridden in 
t = total cost

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify by combining like terms:
5a + 2b - 3a + 4

8a + 2b + 4
2a + 2b + 4
8ab
4ab + 4

Tags

CCSS.7.EE.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?