Algebra 1 Unit 1 Review
Quiz
•
Mathematics
•
8th - 9th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
-11 + 3(b + 5) = 7
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
WRITE AN EQUATION
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Jill sold half of her comic books and then got sixteen more. She now has 36. With how many did she begin?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Define the variable.
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Define the variable.
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify by combining like terms:
5a + 2b - 3a + 4
Tags
CCSS.7.EE.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Algebraic Representations 6.4A 6.6ABC
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
percentage , profit or loss
Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Simultaneous equations
Quiz
•
9th - 11th Grade
13 questions
TN Ready Algebra 1 Review
Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
TBA 3 Review
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving 1&2 Step Equations
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Level 1 (5.1) Writing Two-Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Algebra 1 Semester Exam Review Day 1
Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
14 questions
8th U4L2 - Keeping Equations Balanced
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Function or Not?
Quiz
•
8th Grade
22 questions
Slope intercept form from a graph
Quiz
•
8th Grade
