What value of x makes this proportion true?
Rates Proportions and Applications

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
0.6
1.96
2.25
2.94
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A dessert recipe calls for cups of milk and makes 5 servings. How many cups of milk are needed for 8 servings?
3 1/2 cups
4 cups
4 1/2 cups
7 cups
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Anna walked 8 miles in 3 hours. Juan walked 14 miles in 5 hours. Are these rates in proportion?
Yes, the rates are the same.
No, Anna's rate per hour is greater than Juan's rate per hour.
No, Anna's rate per hour is less than Juan's rate per hour.
Yes, the rates are different.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Matthew can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.85 or a 15-ounce jar of salsa for $5.65. Which jar is the best buy and what is the unit rate?
8-ounce jar: unit rate $0.25 per ounce
15-ounce jar: unit rate $0.34 per ounce
8-ounce jar: unit rate $0.36 per ounce
15-ounce jar: unit rate $0.38 per ounce
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bakery charges $8.40 for 12 cookies, and $16.80 for 24 cookies. How much does each cookie cost?
$0.70
$0.84
$0.76
$0.65
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria works as a florist and worked 15 hours last week and earned $112.50. At that rate, how much will she earn is she works for 10 hours?
60
66
75
85
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratio of boys to girls at Hull Middle School is 3: 2. Which of the following statements is true?
If there are 900 boys, then there are 600 girls.
If there are 600 boys, then there are 500 girls.
If there are 400 boys, then there are 400 girls.
If there are 300 boys, then there are 600 girls.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportions/Similar Figure Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Proportions Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportions and Rate of Change

Quiz
•
7th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Rates Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade