Topic 6 Ratios

Topic 6 Ratios

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios/rates/Measure

Ratios/rates/Measure

6th Grade

20 Qs

Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Ratio and Unit Rate

Ratio and Unit Rate

4th - 6th Grade

20 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

Ratios and Unit Rates Quiz

Ratios and Unit Rates Quiz

6th Grade

15 Qs

Topic 6 Ratios

Topic 6 Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

To find the missing value in the ratio, do we need to scale up or down?
1                 5
---  =         ----
3                ?
up (multiply)
down (divide)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Jenny has 3 guitars. Steve has 4 guitars. If the ratio of guitars is 4:3, who is first in the ratio?
Jenny
Steve
Order doesn't matter
Jeremy

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write the following ratio as a fraction in simplest form: 15 roses out of 24 flowers.
15/24
5/8
3/4
3/8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Determine if the ratios are equivalent.
4/5 and 15/20
Yes
No

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate.
Julio bikes 5 miles in 20 minutes on the Walkway over the Hudson.  How many miles per minute does Julio bike?
2.5 miles per minute
0.25 miles per minute
0.25 miles per hour
2.5 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You can buy 12 cookies for $6. What is the unit rate  for the cost of each cookie?
$ 2.00 for each cookie
$ 0.50 for each cookie
$ 0.60 for each cookie
$ 0.20 for each cookie

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) SENIOR ticket cost?
$7.00
$0.13
$32.50
$7.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?