Proportions and Rate of Change

Proportions and Rate of Change

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Rates Proportions and Applications

Rates Proportions and Applications

7th Grade

10 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

7th Grade

15 Qs

7.4d Rates ,Ratios, and Percents

7.4d Rates ,Ratios, and Percents

7th Grade

10 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit 3: Vocabulary Test - Proportional Relationships

Unit 3: Vocabulary Test - Proportional Relationships

7th Grade

13 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th - 8th Grade

13 Qs

Proportions and Rate of Change

Proportions and Rate of Change

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What value of x makes this proportion true?

0.6

1.96

2.25

2.94

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A dessert recipe calls for cups of milk and makes 5 servings. How many cups of milk are needed for 8 servings?

3 1/2 cups

4 cups

4 1/2 cups

7 cups

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Anna walked 8 miles in 3 hours. Juan walked 14 miles in 5 hours. Are these rates in proportion?

Yes, the rates are the same.

No, Anna's rate per hour is greater than Juan's rate per hour.

No, Anna's rate per hour is less than Juan's rate per hour.

Yes, the rates are different.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Matthew can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.85 or a 15-ounce jar of salsa for $5.65. Which jar is the best buy and what is the unit rate?

8-ounce jar: unit rate $0.25 per ounce

15-ounce jar: unit rate $0.34 per ounce

8-ounce jar: unit rate $0.36 per ounce

15-ounce jar: unit rate $0.38 per ounce

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bakery charges $8.40 for 12 cookies, and $16.80 for 24 cookies. How much does each cookie cost?

$0.70

$0.84

$0.76

$0.65

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Maria works as a florist and worked 15 hours last week and earned $112.50. At that rate, how much will she earn is she works for 10 hours?

60

66

75

85

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The ratio of boys to girls at Hull Middle School is 3: 2. Which of the following statements is true?

If there are 900 boys, then there are 600 girls.

If there are 600 boys, then there are 500 girls.

If there are 400 boys, then there are 400 girls.

If there are 300 boys, then there are 600 girls.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?