Iready Math Ratios

Iready Math Ratios

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Front End Estimation with decimals (Gr 6 Mental Math Unit 5)

Front End Estimation with decimals (Gr 6 Mental Math Unit 5)

5th - 7th Grade

10 Qs

Radicales

Radicales

6th Grade

10 Qs

Math Practice Paper Booklet A (16 July)

Math Practice Paper Booklet A (16 July)

6th Grade

15 Qs

Sumas, restas, multiplicaciones y divisiones con decimales

Sumas, restas, multiplicaciones y divisiones con decimales

6th Grade

11 Qs

Asas Pecahan

Asas Pecahan

4th - 6th Grade

10 Qs

المستطيل - رياضيات 2

المستطيل - رياضيات 2

3rd - 12th Grade

15 Qs

Ai nhanh hơn?

Ai nhanh hơn?

1st - 12th Grade

13 Qs

分数的约分

分数的约分

1st - 12th Grade

12 Qs

Iready Math Ratios

Iready Math Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?

$3.33 per DVD
$3.03 per DVD
$2.33 per DVD
$3.23 per DVD

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio to the picture shown, triangles to squares?

2:6
5:6
3:4
4:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Daniel’s gym class has 35 students and 7 basketballs. What was the ratio of students to basketballs

5 to 1
1 to 5
7 to 1
1 to 7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sarah went into the local Dollar Store because they have so many deals!! The following deal that she was debating is 4 bars of soap that cost $5. What would 8 bars cost her?

$10
$11
$12
$13

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A  recipe calls for 2 cups of sugar, 3 cups of flour, 1 cup of butter, and 1/2 a cup of chocolate chips.  What is the ratio of
 flour and butter to sugar? 

2 : 1
4 : 1
1½ : 2
2 : 1½

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3.  Express 12 baskets in 18 attempts as a fraction in simplest form.

3 to 2
6 to 9
2:3
12/18

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?