The cost of 5 pens are Rs. 545. What is the cost of each pen?
Addition, Subtraction, Multiplication, and Division Fluency

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Rs. 109
Rs. 119
Rs. 100
Rs. 105
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Add the product of 11 and 11 to 125.
Hint : Multiply 11 and 11, and add 125
121
200
245
246
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many times 6 is 3600?
Hint: divide 3600 by 6
600
700
60
666
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A school has collected ₹1,40,000 from 56 students for the Prime Minister's relief fund. How much has each student paid?
2500
3500
250
2000
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A box holds 20 packets of biscuits. Each packet has 12 biscuits. How many biscuits can be in 45 such boxes?
10,900
10,000
10,700
10,800
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Mental Maths 6A

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Simple interest

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Class-6th (Decimal)

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Mental Math Practice

Quiz
•
8th Grade
10 questions
GCF and LCM Word Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Comparing quantities

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Addition Subtraction Multiplication and Division Word Problems

Quiz
•
5th - 8th Grade
5 questions
Solve Real World Problems Using Addition Subtraction Division And Multiplication

Quiz
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade