Addition, Subtraction, Multiplication, and Division Fluency
Quiz
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of 5 pens are Rs. 545. What is the cost of each pen?
Rs. 109
Rs. 119
Rs. 100
Rs. 105
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Add the product of 11 and 11 to 125.
Hint : Multiply 11 and 11, and add 125
121
200
245
246
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many times 6 is 3600?
Hint: divide 3600 by 6
600
700
60
666
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A school has collected ₹1,40,000 from 56 students for the Prime Minister's relief fund. How much has each student paid?
2500
3500
250
2000
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A box holds 20 packets of biscuits. Each packet has 12 biscuits. How many biscuits can be in 45 such boxes?
10,900
10,000
10,700
10,800
Similar Resources on Wayground
10 questions
Tes Diagnostik Matematika
Quiz
•
7th Grade
10 questions
TRIANGLE INEQUALITY
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Рационални числа
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Extension des tables
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Bell Work 1/21
Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
cuanto sabes de mi
Quiz
•
5th Grade
10 questions
kelas 7, 1
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Skaičių daugyba 6 kl.
Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
