Multiply or Divide Whole Numbers

Multiply or Divide Whole Numbers

4th - 6th Grade

37 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Year 6 Review

Year 6 Review

5th - 6th Grade

40 Qs

Multiplication and Division of Whole Numbers

Multiplication and Division of Whole Numbers

4th - 6th Grade

37 Qs

Multiply and Divide Whole Numbers Review

Multiply and Divide Whole Numbers Review

4th - 6th Grade

37 Qs

Multiplying and Dividing Numbers

Multiplying and Dividing Numbers

4th - 6th Grade

37 Qs

Aimsweb Mental Computation Fluency 4th Grade

Aimsweb Mental Computation Fluency 4th Grade

3rd - 5th Grade

42 Qs

Division Multiplication Estimation

Division Multiplication Estimation

5th Grade

38 Qs

math 5

math 5

5th Grade

40 Qs

divison  two digit divisors

divison two digit divisors

5th Grade

38 Qs

Multiply or Divide Whole Numbers

Multiply or Divide Whole Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

37 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

320 divided by 20
106
160
16
10 r12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

45 x 89
4,005
765
3,005
3,905

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If 483 is divided by 12, what is the remainder?
40
40 r3
3
4 r3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

20,000 divided by 500
40
400
100
1,000

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

67 people will be attending a banquet. If each table seats 10 people, how many tables will be needed?
6
10
13
7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ms. Davidson needs to buy packs of pencils for her classroom. If each pack costs $2 and she has $70, how many packs can she buy?
30
35
140
14

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

900 x 600
54
5,400
540,000
5,400,000

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?