Lesson Unit Rate

Lesson Unit Rate

9th Grade

β€’

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

PH PLSV PTLSV 7 2223

PH PLSV PTLSV 7 2223

7th - 9th Grade

β€’

20 Qs

MAT NTSE

MAT NTSE

9th - 10th Grade

β€’

20 Qs

Linear Inequalities in two variables

Linear Inequalities in two variables

9th - 10th Grade

β€’

21 Qs

IG-Exponential Growth and decay

IG-Exponential Growth and decay

9th - 10th Grade

β€’

21 Qs

PHT1KELAS9:BRSL

PHT1KELAS9:BRSL

9th Grade

β€’

20 Qs

FACT or BLUFF

FACT or BLUFF

9th Grade

β€’

20 Qs

Probabilitat UniΓ³ i intersecciΓ³

Probabilitat UniΓ³ i intersecciΓ³

7th - 10th Grade

β€’

20 Qs

Domain and Range EOC Review

Domain and Range EOC Review

9th Grade

β€’

20 Qs

Lesson Unit Rate

Lesson Unit Rate

Assessment

Quiz

β€’

Mathematics

β€’

9th Grade

β€’

Practice Problem

β€’

Hard

β€’
CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min β€’ 1 pt

For 3 pounds of granola, you spent $3.75. What is your unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min β€’ 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

1632 words per minute

404 words per minute

412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min β€’ 1 pt

Saydee earned $20.00 in 4 hours mowing lawns. What is her unit rate in hours per dollar?

0.2 hours per dollar

5 hours per dollar

$6.80 per hour

$80.00 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min β€’ 1 pt

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate of inches per hour?

3 inches per hour
1.5 inches per hour
5 inches per hour
2.8 inches per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min β€’ 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

$5
$20
$2
$180

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min β€’ 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min β€’ 1 pt

8. For 15 pizzas, it will cost Mr. Thiele $75.00. What is the unit rate of dollars per pizza?

$5 per pizza

0.2 pizzas per dollar

90 pizzas per dollar

$60 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?