Adding Money

Adding Money

3rd - 4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MINI NGS EXPO - MATH & SCIENCE  (Round 1)

MINI NGS EXPO - MATH & SCIENCE (Round 1)

1st - 3rd Grade

10 Qs

Rumah Belajar Matematika 23 Agustus  2023

Rumah Belajar Matematika 23 Agustus 2023

4th - 6th Grade

11 Qs

Ôn tập kiểm tra môn Toán giữa học kì II

Ôn tập kiểm tra môn Toán giữa học kì II

4th Grade

10 Qs

Toán tư duy 3,4(t2)

Toán tư duy 3,4(t2)

3rd - 4th Grade

15 Qs

FRACCIONES

FRACCIONES

1st - 3rd Grade

10 Qs

Olimpiadas cuarto grado

Olimpiadas cuarto grado

4th Grade

15 Qs

Bài 24 (k2): ABN mở rộng +30

Bài 24 (k2): ABN mở rộng +30

1st - 3rd Grade

10 Qs

MyMathCh2 Addition Vocab Gr3

MyMathCh2 Addition Vocab Gr3

3rd Grade

10 Qs

Adding Money

Adding Money

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 4th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
4.MD.A.2, 2.OA.A.1

Standards-aligned

Created by

Barbara White

Used 11+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

I bought a Zuper Duper for $1.50 and a garlic bread for $3.25. How much did it cost in total?

$3.65

$4.75

$2.25

$4.70

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the total cost of a shirt for $15 and shorts for $10?

$.025

$15

$25.00

$35

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I spent $5.65 and $2.50. How much did I spend in total?

$8.15

$8.00

$7.05

$6.15

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

How much would it cost to buy 4 apples for 55c each?

$22.00

$3.20

$1.20

$2.20

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

How much would it cost to buy three Bunnings sausages for $2.50 each?

$6.50

$7.50

$9.00

$5.50

Tags

CCSS.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the total cost of $12.50, $10.50 and $4.00?

$6.50

$23.90

$27.00

$23.50

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I bought three books at the Book Fair. They cost $12, $8 and $10. How much did I pay for the three books altogether?

$20

$32

$30

$100

Tags

CCSS.2.OA.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?