Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

10 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

14 Qs

Ratios

Ratios

6th - 7th Grade

9 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

13 Qs

Review Day 2

Review Day 2

5th - 7th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

9 Qs

Rate and Ratios

Rate and Ratios

6th Grade

10 Qs

Intro to Rates and Ratios

Intro to Rates and Ratios

6th Grade

10 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?
$3.33 per DVD
$3.03 per DVD
$2.33 per DVD
$3.23 per DVD

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
What is the ratio to the picture shown, triangles to squares?
2:6
5:6
3:4
4:3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Daniel’s gym class has 35 students and 7 basketballs. What was the ratio of students to basketballs
5 to 1
1 to 5
7 to 1
1 to 7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sarah went into the local Dollar Store because they have so many deals!! The following deal that she was debating is 4 bars of soap that cost $5. What would 8 bars cost her?
$10
$11
$12
$13

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A  recipe calls for 2 cups of sugar, 3 cups of flour, 1 cup of butter, and 1/2 a cup of chocolate chips.  What is the ratio of
 flour and butter to sugar? 
2 : 1
4 : 1
1½ : 2
2 : 1½

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3.  Express 12 baskets in 18 attempts as a fraction in simplest form.
3 to 2
6 to 9
2:3
12/18

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?