Pre Algebra Word Problems

Pre Algebra Word Problems

6th - 7th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Pre-Algebra Word Problems

Pre-Algebra Word Problems

6th - 7th Grade

17 Qs

Basic Word Problems

Basic Word Problems

6th - 7th Grade

17 Qs

Solving Story Problems

Solving Story Problems

6th - 7th Grade

17 Qs

Expressions and Equations

Expressions and Equations

5th - 7th Grade

13 Qs

Chapter 5 Quiz

Chapter 5 Quiz

6th - 8th Grade

19 Qs

Check-in 12-8 A

Check-in 12-8 A

7th - 9th Grade

12 Qs

Solving Equations

Solving Equations

7th - 8th Grade

15 Qs

Word Problems Challenge

Word Problems Challenge

6th Grade

17 Qs

Pre Algebra Word Problems

Pre Algebra Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

WRITE AN EQUATION
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?
5 + x = 29
-5 - 4x = -29
5x = 29
29 - 5 = -4x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

WRITE AN EQUATION
For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?
4x=472
9x=472
4+9x=472
4+x=472

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?
n + $5.12 = $27.10
n - $5.12 = $27.10
n - $5.12 = -$27.10
$5.12 - n = $27.10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many boxes of envelopes can you buy with $12 if one box costs $3?
3n = -12
n/3 = 12
3-n = 12
-3n = -12

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Todd caught three times as many fish this year than last year. He caught 63 fish by the end of the year. Which algebraic equation represents how many fish he caught last year? 
3f = 63
63 - 3 = f
63/3 = f
3 + f = 63

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24 - 10 = -7x
24 - 7x = 10
-24 - 7x = -10
10 + x = 24

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Diego scores 11 more points than Travis.  Together they score 21 points.  How many points did each person score?
Diego: 11,   Travis: 10
Diego:  10,  Travis:  11
Diego: 5,  Travis:  16
Diego:  16, Travis:  5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?