Pre Algebra Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+4
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
WRITE AN EQUATION
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
WRITE AN EQUATION
For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many boxes of envelopes can you buy with $12 if one box costs $3?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Todd caught three times as many fish this year than last year. He caught 63 fish by the end of the year. Which algebraic equation represents how many fish he caught last year?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Diego scores 11 more points than Travis. Together they score 21 points. How many points did each person score?
Tags
CCSS.2.OA.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Proportions and Ratios
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Linguaggio matematico
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Opfrissertje rekenen 4
Quiz
•
1st - 10th Grade
15 questions
Ratio & Proportion
Quiz
•
6th Grade
20 questions
EXTRA MATH # 2
Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Final ค33101 part2
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Wyrażenia algebraiczne
Quiz
•
5th - 6th Grade
17 questions
Razones y porcentajes 6°C OA: 3 y 4
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
